İbrahim PAÇACI

 

 

 

 

 

 

065. Talâk Sûresi         

65/1. Ey Peygamber! Müminlere şöyle de: Rabbiniz olan Allah'a karşı kulluk bilincinde olun da, evliliği sürdürmek imkansız hale geldiğinde eşlerinizi bekleme sürelerine dikkat ederek boşayın ve bu süre bitinceye kadar bekleyin! Boşanan kadınlar açık bir hayasızlık yapmadıkça evlerinden çıkarmayın, onlar da çıkmasınlar. Bilemezsin belki Allah, onların içlerinde evliliklerini sürdürmek için yeni bir durum ortaya çıkarır. İşte bunlar Allah'ın hükümleridir. Allâh'ın hükmünü çiğneyenler, kendilerine yazık etmiş olurlar.

65/2. Boşanan kadınlar bekleme sürelerini doldurunca, ya onlarla güzelce evliliğinizi devam ettirin, ya da iyilikle ayrılın. Boşanmanıza Müslüman iki adeletli kişiyi şahit tutun. Onlar da Allah'ın hoşnutluğunu gözeterek, şahitliği dosdoğru yapsın! Bunlar, Allah'a ve ahiret gününe inanan kimseler için bir öğüttür. Allâh, kendine karşı kulluk bilincinde olanlara, sıkıntılardan çıkmak için bir yol gösterir.

65/3. Allâh onlara hiç beklemedikleri bir yerden rızık verir. Allah, kendine güvenip dayananlara yeter. Şüphesiz Allâh, yaptığı her işi sona ulaştırır. O, her şeye bir ölçü koymuştur.

65/4. Menopoz döneminde olan ve adet görmeyen kadınların bekleme süresi, üç aydır. Hamile kadınların bekleme süreleri ise, doğuma kadardır. Allâh, kendisine karşı kulluk bilincinde olanlara, her işinde kolaylık sağlar.

65/5. Bu, Allah'ın size bildirdiği emridir. Allâh, kendisine karşı kulluk bilincinde olanların günahlarını bağışlar ve onlara büyük ödül verir.

65/6. Boşadığınız kadınların nafakasını, bekleme süresince gücünüz ölçüsünde karşılayın; onları kaldığınız evlerde ikamet ettirin. Evinizden çıkması için baskı yapmayın. Hamile olanların nafakasını doğuruncaya kadar temin edin. İsteğiniz üzerine çocuğunuzu emzirirlerse, aranızda anlaşacağınız uygun bir ücret verin. Anlaşamazsanız, çocuk için başka bir sütanne tutabilirsiniz.

65/7. Zengin de, fakir de imkânları ölçüsünde bekleme sürelerinde onlara nafaka versin. Çünkü Allâh herkesi kendi imkânları ölçüsünde sorumlu tutar. Allâh, her zorluk için bir kolaylık göstermiştir.

65/8. Biz Rabblerinin ve onun peygamberlerinin emirlerine karşı gelen pek çok halkı şiddetli bir şekilde hesaba çekip görülmedik bir azapla cezalandırdık.

65/9. Böylece onlar, yaptıklarının cezasını çektiler; sonları hüsran oldu.

65/10. Ayrıca Allah onlar için ahirette şiddetli bir azap hazırlamıştır. O halde, Allah'a karşı kulluk bilincinde olun! Ey sağduyulu müminler! Allah size, öğüt olan bir kitap göndermiştir.

65/11. Ayrıca iman edip yararlı işler yapanları küfrün karanlığından, İslâm'ın aydınlığına çıkarmak için Allâh, gerçekleri açıklayan ayetlerini size bildirecek bir peygamber göndermiştir. Allâh, iman edip yararlı işler yapanları, temelli kalacakları, içlerinden ırmaklar akan has bahçelere koyacaktır. Allah onlara gerçekten çok güzel bir rızık vermiştir.

 

65/12. Yedi kat göğü ve yeri yaratan Allah'tır. Bunların hepsi, onun her şeye gücünün yettiğini ve ilminin her şeyi kuşattığını anlamanız için koymuş olduğu kurallara göre hareket eder.